Kablo Taşıma Sistemlerinin Seçimi

Kablo Taşıma Sistemlerinin Seçimi

Kablo taşıma sistemlerinin seçimi değişik faktörlere bağlıdır:

1. Kablo Cinsi:
Güç kabloları yük altında ısınır. Isının dağıtılması için yeterli düzeyde havalandırma gereklidir. Kablo merdivenleri bu bakımdan en iyi seçimdir. Eğer kontrol ve aydınlatma kablosu ise sürekli destek sağlanması uygun olacaktır. Bu durumda delikli veya deliksiz kablo kanallarının kullanımı gereklidir.

2. Kablo Ağırlığı:
Yükleme kapasitesi için kabloların metredeki (kg/m) toplam ağırlığı önemli bir faktördür. Kablo kanalları ve kablo merdivenleri değişik kenar yüksekliklerinde ve değişik sac kalınlıklarında imal edilebilmektedir. Genellikle 100 mm. genişlik için yük kapasitesi 15 kg/m.dir. Bu anlamda 600 mm. genişliğinde bir kablo merdivenine 90 kg/m. kablo yükü uygulanabilir. (destek mesafesine bağlı olarak)

3. Destek Aralığı:
Standart kablo kanalları ve merdivenleri 1.5 m. destek aralığına göre dizayn edilmişlerdir.

4. Montaj Yönü: (yatay veya dikey)
Kablolar sadece yatay değil, aynı zamanda dikey yönde de taşınabilir. Bu maksatla kablo merdivenlerinin kullanımı uygun olur.

5. Korozyon:
Standart olarak galvanizli yüzeyler korozyona karşı üstün koruma sağlar. Korozyona karşı dayanımı artırmak için standart galvaniz üzerine farklı kaplamalar uygulanabilir. Ör: epoxy sistem elektrostatik toz boya.