Çinko Kaplama Metodları

Çinko Kaplama Metodları

Elektro Galvaniz ( TS 149 )
Elektroliz yöntemiyle çelik sac üzerine galvaniz kaplanır. Elektrogalvanizlenmiş parçaların korunmasını artırmak için sonradan kromatlama işlemi uygulanır. Civatalar, somunlar, pullar, kopilyalar ve diğer küçük montaj elemanları bu metodla galvanizlenebilir. (Kapalı alanlarda kullanıma uygundur.)
Çinko kaplama kalınlığı: 
Sınıf 1- min.   5 µ
Sınıf 2-
min. 12
µ

Pregalvaniz ( TS 822 )
Galvanizlenecek çelik sac dönen bir bant üzerinden önce sıcaklık banyosundan, daha sonra erimiş çinko içerisinden geçirilir. Pasa karşı dayanıklılığını artırmak için de kromatlanır. Kesme ve delme yoluyla açıkta kalan yüzeyler, demir ve çinko arasındaki elektro-kimyasal voltaj düşümüne dayanan katodik etkisi ile çinko kaplanarak 2 mm. kalınlığa kadar korunurlar. Bu metod imalat sırasında kaynak gerektirmeyen parçalara uygulanabilir. (Kanal, merdiven, v.b...) (Kapalı alanlarda kullanıma uygundur.)
Çinko kaplama kalınlığı: 
Sınıf 3- min. 15 µ
Sınıf 4- min. 19
µ

Sıcak Daldırma Galvaniz ( TS 914 )
Sıcak daldırma galvaniz, iyi bir çinko kaplama için imalattan sonra yapılmaktadır. Sürekli olmayan galvanizasyon proseslerinde uygulanan metod metal parçaların öncelikle eritilmiş çinko içine daldırılması ile olur. Sıcak çekme profiller ve kaynaklı konstrüksiyonlar imalattan sonra sıcak daldırma galvaniz yapılır.

Çinko kaplama kalınlığı:
Sınıf 5 - Çelik < 1,5 mm.            min. 45 µ
Sınıf 6 - Çelik ≥ 1,5 mm < 3mm. → min. 55 
µ
Sınıf 7 - Çelik ≥ 3,0 mm < 6mm. → min. 70 
µ
Sınıf 8 - Çelik ≥ 6,0 mm               → min. 85 
µ